Dejiny vytesané do kameňa 13
Dejiny vytesané do kameňa
Minulý rok sme vám priniesli v článku Dejiny vytesané do kameňa 12 informáciu, že záhadami opradený Kameň osudu (Stone of destiny) si zobrali do rúk vedci a pomocou najmodernejších technológií sa pokúsia prísť na to, odkiaľ pochádza a kde sa vzal. Dnes si prečítajte výsledky tejto analýzy a tak trochu antiklimatické vysvetlenie pôvodu tohto kameňa, ktorý do dnes používajú v Británií pri korunováciach.

Kameň osudu bol na začiatku iba obyčajný schod alebo prah.

Podlhovastý blokový červený pieskovec používaný pri korunovácii škótskych panovníkov, kým ho v roku 1296 nezískal kráľ Eduard I. a potom sa používal pri korunovácii anglických a britských panovníkov. Nedávna analýza kameňa s hmotnosťou takmer 200 kg zistila, že vzor opotrebovania na vrchu kameňa bol pravdepodobne spôsobený mnohými nohami, ktoré naň šliapali, a nie mnohými kráľovskými zadkami posadenými na ňom alebo nad ním.

Dejiny vytesané do kameňa

 

Prvým historickým záznamom o Kameni osudu, ktorý bol použitý na korunováciu, je kameň Alexandra III. z roku 1249. Údajne bol pokrytý zlatou hodvábnou látkou, takže jeho silne opotrebovaný povrch bol zakrytý. Keď ho Edward Longshanks vydrancoval, nechal si ho zabudovať na svoj trón vo Westminsteri, takže opäť nebolo vidieť stupňovitý povrch. Oficiálne bol vrátený do Škótska v roku 1996 a vystavený v Korunovačnej miestnosti Edinburghského hradu s ďalšími škótskymi regáliami.

Minulý rok opäť opustil Škótsko na veľmi krátky pobyt späť na Edwardov trón na korunováciu Karola III. Pred jeho odchodom výskumníci podrobne preskúmali kameň pomocou digitálnej technológie na skenovanie povrchu a odhalili vzor opotrebovania krokov, ktoré nie je možné vidieť na prvý pohľad. To naznačuje, že kameň mal dlhú históriu nekorunovačného použitia, možno ako krok k monumentálnej stavbe, ako je raný kostol alebo možno dokonca rímska budova.

Dr Nicki Scott, hlavný poradca pre kultúrny význam v HES (Historic Environment Scotland), povedal: „Aj keď vieme, že niektoré inauguračné rituály zahŕňali inauguráciu jednotlivca, aby vstúpil na kameň, ako napríklad v Dunadd Hillfort, úroveň opotrebovania Kameňa osudu nepodporuje takéto používanie.

„Ani niekoľko stoviek rokov takéhoto rituálu by nevytvorilo úroveň opotrebovania, akú vidíme. Je pravdepodobnejšie, že kameň predtým slúžil ako schod, aj keď nepoznáme kontext.”

Profesor Dauvit Broun, predseda škótskej histórie na Univerzite v Glagowe, ktorý prispel k novej interpretácii v múzeu v Perthe, povedal: „Dôkazy sú celkom presvedčivé. Znamená to, že v určitom momente bol kameň zmenený na inauguračný trón.

Bohužiaľ neexistujú žiadne prežívajúce príbehy o pôvode s hodnoverným jadrom pravdy, ktoré by mohli pomôcť vysvetliť vedecké zistenia. Všetky legendy o Kameni osudu sa hlásia k exotickému pôvodu a kvázi zázračným cestám z ďalekých krajín.

Jedným z mýtov o kameni je, že to bol „Jakobov vankúš“, kameň, na ktorý položil Jacob hlavu, keď sníval o rebríku do neba (Genesis 28:10-18). Ďalší hovorí, že ho do Tary v Írsku previezla dcéra faraóna a potom ho do Scone priniesol Kenneth MacAlpin, legendárny zakladateľ Škótska.

Po korunovácii Karola III. sa kameň po prvýkrát po 700 rokoch nevrátil do Edinburghu, ale do svojej prastarej vlasti v Perthe. Teraz je stredobodom nového múzea v Perthe.

NAJNOVŠIE PRODUKTY

ZÁKAZNÍCI PREZERAJÚ

Článok môžete zdielať, načítať cez QR kód, poslať mailom, cez SMS alebo vytlačiť:

QR Code

Nákupný košík2
-
+
Medzisúčet
857,98 
Spolu s prepravou:
862,88 
Pokračovať v nákupe